Rady a tipy

měření stromu

Rady a tipy

Odhad výšky stromu

Je samozřejmé, že ne každý vlastní výškoměr a ne každý s ním umí zacházet, proto jsme pro Vás připravili jednu malou pomůcku, která Vám pomůže při odhadu výšky stromu.

Budete na to potřebovat fotoaparát  a nějaký předmět, u kterého budete znát výšku tohoto předmětu (např. prkno o délce 2m) případně nám může pomoci jiná osoba. Předmět nebo osoba se postaví ke kmeni  stromu.

Člověk s fotoaparátem odstoupí od stromu na takovou vzdálenost, aby při záběru byl na fotce strom v celkové výšce tzn.  nesmí chybět špička stromu nebo naopak báze kmene. Po té se pořídí fotka, na které bude strom v celé velikosti a předmět (osoba) bude stát u paty kmene.

Při zobrazení fotky odhadneme kolikrát by se výška předmětu (osoby) vešla do celkové výšky kmene. Zjištěné číslo vynásobíme výškou předmětu (osoby) a tím získáme celkovou výškou stromu.

Touto metodou jsme schopni orientačně odhadnout konkrétní výšku stromu.

Změření průměru kmene pásmem

V některých případech se uvádí obvod kmene a jindy zase průměr kmene. Ukážeme Vám, jak jednoduše z obvodu získáte průměr a naopak.

V podstatě jde o jednoduchý matematický vzorec.

Obvod či průměr kmene se zpravidla měří v tzv. prsní výšce (tj. 1,3 m nad zemí). Na změření obvodu budeme potřebovat svinovací pásmo (u menších průměrů postačí např. krejčovský metr ). V prsní výšce tedy změříme obvod kmene v cm. Naměřenou hodnotu vydělíme 3,14 (tedy π) a jako výsledek nám výjde průměr kmene.

V opačném případě pokud známe průměr , tak ho  vynásobíme 3,14 a tím získáme obvod kmene.

Příklad pro názornou představu :

Při měření obvodu kmene jsme zjistily že kmen má obvod 94 cm.

Chceme zjistit průměr kmene takže obvod vydělíme 3,14:

 94 /3,14 = 30 cm

Průměr kmene je tedy 30 cm.