Rady a tipy

měření stromu

Rady a tipy

Ochrana rostlin a dřevin proti okusu

Okus zejména mladých stromků od srn či zajíců je velký problém zvláště v mládí dané dřeviny.

Nebezpečí hrozí především na podzim v zimě a na začátku jara kdy je zvěř po zimě značně vyhladovělá. Zvěř okouše kůru stromku a ta přestane dodávat živiny do koruny stromu. Srnka Srnky v zimních měsících ztrácí většinu ostychu z důvodů nedostatku potravy. Odváží se přijít přímo k lidským obydlím a zde si pochutnat na čerstvé kůře stromku. Je proto nutné včas popřemýšlet nad ochranou stromku před těmito krásnými škůdci. Materiálů na ochranu je celá řada a je vhodné vybrat ten správný, který ochrání vaše stromky. Zajíc

Pletivo

Mezi plošné řešení se dá považovat plot kolem našich stromků. Ten musí být vysoký nejméně metr a půl aby jej zvěř nebyla schopna překonat. Né vždy chceme však ochránit větší plochu a proto je možno využít obalení jednotlivých stromků. K tomu je v hodné zvolit správný druh materiálu dle životnosti. Pozinkované pletivo využijeme především tam kde víme že problém s okusem a následnou smrtí stromu bude trvat delší dobu. Další alternativou může být například rákosová rohož nebo látkový obal.

Pozor při tvorbě ochrany stromku by jsme měly přihlédnout k výšce sněhové pokrývky v zimních měsících která umožní dosáhnout zvěři o pár desítek cm výše.

Srnka